Kamna

30. ledna 2012 v 14:45 |  Kamna

Kamna

Na obrázku vidíte Kamna Guča.
Slovo Kamna je odvozováno od slova Kamy "kámen", původně "kamenné ohniště" nebo z italského slova camino "krb". Kamna je tepelné zařízení, pracuje na principu spalování pevných paliv. Zařízení se používá k vytápění nebo vaření.

Kamna jsou vyráběna z litiny, kamene nebo jiných nehořlavých materiálů. Kamna slouží jako katalyzátor hoření, kdy hořící materiál je umístěn na roštu. Kamna mohou regulovat množství přívodního vzduchu a tím urychlovat nebo zpomalovat hoření.
Kamna vyzařují teplí, že v kamnech vzniká spalováním paliva, hoření je chemický proces - oxidace. Při hoření je uvolňována chemická energie vázaná v palivu. Kamna v horní části mají takzvaný jazyk, který je olizován plameny a tím teplo plamenů je předáváno do "jazyka" kamen. Kamna odvádějí kouř a spaliny dále do vývodu a předává je do kouřovodu.
Některá kamna jsou vybavena systémem sekundárního spalování, kdy odcházející plyny jsou spalovány. Sekundárním spalováním se zvyšuje účinnost kamen. Kamna na jedno poleno dřeva vyzáří více tepla - vyšší efektivita spalování. Spaliny z kamen jsou odváděné kouřovodem do komína a odtud pak ven do venkovního prostoru.
Pod roštem na kterém dochází ke spalování dřeva je umístěná kovová nádoba zvaná popelník. Do kovové nádoby spadávají zbytky paliva které neshořelo. Tyto zbytky je obyčejný popel. Popel lze i dále využíván k hnojení či dalšími zpracování. Popel z elektráren je používán pro výrobu stavební tvárnic.
Rychlost hoření v kamnech je regulováno spodními dvířky respektive velikostí otvoru ve dvířkách, který přivádí vzduch do kamen. Spodní dvířka jsou umístěna pod roštem, zároveň slouží k čištění kamen.
Palivo kamen velice často slouží nejčastěji dřevo nebo uhlí, brikety a případně koks.
Horní část kamen a sporáků která je upravená k vaření se nazývá plotna. Plotna (plocha s kovovými tály) bývá je velice často vybavení specializovaných kamen vyrobených za účelem přípravy jídel a pokrmů, taková kamna se pak nazývají sporák (sporáková kamna).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama